Yontma Taş Çağı
Yeni Taş Çağı
Bakır Taş Çağı
Eski Tunç Çağı
Asur Ticaret Kolonileri
Hititler
Geç Hititler
Urartular
Frigler
Batı Anadolu Uygarlıkları
Helenistik Dönem
Roma Dönemi
Bizanslılar
Selçuklular
Osmanlılar
Türkiye Cumhuriyeti
 
 

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ TARİHÇESİ

Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanı sıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamı’nda da eserler toplanmıştır.

Atatürk’ün isteğiyle merkezde bir “ETİ MÜZESİ” kurma fikrinden hareket edilerek Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanmış, geniş mekanlara sahip bir müze binası ihtiyacı doğmuştur. Bunun üzerine geçirdiği yangın nedeniyle yıkık ve harap durumda bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ın onarılarak müze binası olarak kullanılmasına karar verilmiştir. Müze binalarında 1938 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 1968 yılına kadar devam etmiş ve müze bugünkü halini almıştır.

1997’de Avrupa’da Yılın Müzesi ünvanını kazanan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer almaktadır ve Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar Osmanlı döneminin tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

 
 
> Müzenin Tarihçesi
> Müze Binasının Tarihçesi
> Müze Gezerken...
> Ören Yeri Gezerken...
> İletişim Bilgileri
 
 
 
 
 
Senden Önce Anadolu Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 

Favorilerime Gönder

Ana Sayfam Yap İletişim

 © 2008 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım ve Uygulama: Tasarımofisi Ltd. Şti.