Yontma Taş Çağı
Yeni Taş Çağı
Bakır Taş Çağı
Eski Tunç Çağı
Asur Ticaret Kolonileri
Hititler
Geç Hititler
Urartular
Frigler
Batı Anadolu Uygarlıkları
Helenistik Dönem
Roma Dönemi
Bizanslılar
Selçuklular
Osmanlılar
Türkiye Cumhuriyeti
 
 

MÜZE ZİYARET ÖNCESİ VE ZİYARET SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Müze ziyaretinin verimli olması için dikkat edilmesi gereken noktalar kısaca şunlardan oluşmaktadır:

 MÜZE ZİYARETİ ÖNCESİ

 • Müze Eğitim Birimi ve Atölye çalışmalarında yer almak için  Müze ziyareti öncesinde lütfen Müze Eğitim Birimi telefonu 0312 324 31 60’dan 119’u arayarak randevu alınması gerekmektedir.
  Müze ziyaretinin ertelenmesi ya da iptali durumunda aynı telefon numarası arayarak haber verilir.
 • Müze ziyaretini gerçekleştirecek öğrenci grubunun  yaş ve sayısının planlayarak Müze Eğitim Birimine bildiriniz (ideal sayı:20-25 öğrenci)
 • Eğitim biriminden randevu alımı gerçekleştikten sonra öğrenci grubunun Müze’yi ziyaret edeceği gün ve saati, öğrenci grubunun yaş ve sayısını içeren bir dilekçeyi Müze Müdürlüğü’ne gönderiniz ya da fakslayınız.
 • Müze Eğitim Birimi eşliğinde yapılacak olan Müze gezisi ve atölye çalışmaları Salı ve Perşembe günleri saat 9:30-12:00, 13:30-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir.
 • Randevulu sistemde gerçekleştirmeyi düşündüğünüz Müze ziyareti ve atölye çalışmaları için en az iki saatlik bir zaman dilimine göre plan yapmanızı önermekteyiz.
 • Müze ziyareti küçük öğrenci grupları ile gerçekleştirilmeye çalışılmalıdır. Bu öğrencilerin hem müze ziyareti hem de atölye çalışmalarının daha verimli geçmesi açısından oldukça önemlidir.
 • 50 kişilik öğrenci gruplar için Müze Orta Salonunda Türkçe ve İngilizce Anadolu Medeniyetleri Müzesi Tanıtım Video CD’si gösterilmektedir. Lütfen Müzeye geldiğinizde bu konu için Nöbetçi Uzmandan yardım istemeyi unutmayınız.
 • Öğretmenlerin Müzeye gelmeden önce öğrencilere Müze hakkında basit bilgiler vermesi, Müzede geçen sürecin daha akıcı ve verilen bilgilerin daha akılda kalıcı olması açısından oldukça yarar sağlayacaktır. Öğretmenlerin özellikle öğrencilerini müzeyi getirmeden önce müzeyi gezmeleri, müze koleksiyonları hakkında bilgi sahibi olmaları, müze ziyaretinin daha etkili ve bilgilendirici geçmesi açısından önem taşımaktadır.
 • Müze ziyaretini gerçekleştirmeden önce sınıfta öğrencilerle beraber müzede uyulması gereken kuralları belirleyebilmeniz müzede zaman kaybetmemek açısından önemlidir.

MÜZE ZİYARETİ SIRASINDA

 • Randevulu sistemde müze ziyareti gerçekleştirecek grubun öğretmeni,  müzeye geldiklerinde kendilerine yardımcı olacak eğitim birimi uzmanı ile temasa geçmek için müze salonunda bulunan güvenlik görevlisinden yardım istemesi gerekmektedir.
 • Öğrencilerin müze içerisinde gezerken tekli ya da ikili  bir düzen içerisinde, bir obje hakkında bilgi verilirken  ise yarım daire şeklinde olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem müze içerisinde daha rahat dolaşabilir hem de bir obje hakkında bilgi verirken öğrencilerle göz temasınızı kesmeden sesinizi öğrencilere rahat ulaştırmış olursunuz.
 • Öğrencilerin özellikle vitrinlere çok yaklaştırmamanız hem onların hem de eserlerin güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle vitrinlere 2-3 adım uzaktan bakmaları sağlanmalıdır.
 • Müze ziyaretinin sadece vitrindeki eserlere göz teması ile gerçekleşmesi yerine, öğrencilerinize eserlerle bağlantı kuracağı soru-cevaplar yöneltebilirsiniz.
 
 
> Müzenin Tarihçesi
> Müze Binasının Tarihçesi
> Müze Gezerken...
> Ören Yeri Gezerken...
> İletişim Bilgileri
 
 
 
 
 
Senden Önce Anadolu Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 

Favorilerime Gönder

Ana Sayfam Yap İletişim

 © 2008 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım ve Uygulama: Tasarımofisi Ltd. Şti.