Yontma Taş Çağı
Yeni Taş Çağı
Bakır Taş Çağı
Eski Tunç Çağı
Asur Ticaret Kolonileri
Hititler
Geç Hititler
Urartular
Frigler
Batı Anadolu Uygarlıkları
Helenistik Dönem
Roma Dönemi
Bizanslılar
Selçuklular
Osmanlılar
Türkiye Cumhuriyeti
 
 

MÜZEDEN HABERLER

MÜZELER HAFTASI KUTLAMALARI BAŞLIYOR
Müzeciliğin tanıtılması amacıyla UNESCO tarafından ilan edilen 18 Mayıs günü, tüm dünyada "Müzeler Günü" olarak kutlanmakta olup ülkemizde ise 1982 yılından itibaren 18-24 Mayıs tarihleri arasında "MÜZELER HAFTASI" olarak düzenlenmektedir.

Bu yıl 28.’si gerçekleştirilecek olan “Müzeler Haftası Kutlamaları” çerçevesinde, tema olarak Hitit Uygarlığı’nı ele alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi Konferans, Sergi, Müzik, Sahne Sanatları, Konser, 4.Avrupa Müzeler Gecesi ve 7. Çocuk Şenliği ile kapsamlı etkinlikler düzenleyecektir.

Çankaya İlköğretim Okulu Öğrencileri Anadolu Medeniyetleri Müzesi Eğitim Atölyesinde gerçekleştirdikleri çalışmaları  ile İz Tv’nin belgesel çekimlerine konu oldu. Çağdaş Müzecilik kapsamında müze eğitimine verdiği büyük önemle İs Tv’nin kameralarına  mutluluk gösterilerinde bulunan öğrenciler, atölye çalışmaları sırasında hem eğlendiler, hem de öğrendiler.

 

Yayın konusunda ilk olmaktan ödün vermeyen Anadolu Medeniyetleri Müzesi, “Senden Önce Anadolu” ile bir ilke daha imza atmıştır. 7-12 yaş arası çocuklara yönelik “Senden Önce Anadolu” isimli 16 kitapçıktan oluşması planlanan“Anadolu Uygarlıkları Eğitim Seti Projesi”nin temelleri 2006 yılında atılmıştır. Kolektif bir çalışmanın ürünü olan Eğitim Seti içerisinde yer alan her döneme ait bilgi ve belgeler Müze Uzmanları tarafından araştırılarak oluşturulmuştur.ODTÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü, Gazi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü, Ankara Üniversitesi Ev Ekonomisi Y.O. Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü, Oluşum Drama Enstitüsü, Ankara Üniversitesi Başkent M.Y.O. Restorasyon-Konservasyon Programı ve Ankara Üniversitesi D.T.C.F. Arkeoloji Bölümü’nden konusunda uzman akademisyenlerden oluşan eğitim danışmanları, ressamı, öyküleştireni ve tasarım ekibi ile proje hayata geçirilmiştir.

Senden Önce Anadolu Projesi Eğitim Setinin ilk aşaması; Yontma Taş Çağı, Yeni Taş Çağı, Bakır Taş Çağı, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Dönemi, Hititler, Geç Hititler, Urartular, Frigler ve Batı Anadolu Uygarlıkları’na ait 10 adet kitapçıktan oluşmaktadır. Bu set içerisinde yer alacak olan diğer Helenistik Dönem, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ile Atatürk ve Cumhuriyet döneminden oluşan 6 kitapçığa ait çalışmalar devam etmekte olup Mayıs 2008 de tamamlanarak yayınlanması hedeflenmiştir.

 

 
 
 
 
 
Senden Önce Anadolu Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 

Favorilerime Gönder

Ana Sayfam Yap İletişim

 © 2008 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım ve Uygulama: Tasarımofisi Ltd. Şti.