Yontma Taş Çağı
Yeni Taş Çağı
Bakır Taş Çağı
Eski Tunç Çağı
Asur Ticaret Kolonileri
Hititler
Geç Hititler
Urartular
Frigler
Batı Anadolu Uygarlıkları
Helenistik Dönem
Roma Dönemi
Bizanslılar
Selçuklular
Osmanlılar
Türkiye Cumhuriyeti
 
 

NASIL KATILABİLİRİM?

Müzemiz Eğitim Atölyesi etkinliklerine katılmak isteyen okul grupları randevu almak koşuluyla Salı ve Perşembe günleri bu hizmetten faydalanabilirler.

Randevularınız için;
Tel: 324 31 60-61 (Canan GELERİ)
Faks: 311 28 39
e-posta: atolye@sendenonceanadolu.com

Anadolu Medeniyetleri Müzesi Randevulu Sistemde Gerçekleştirilen Müze Ziyareti Hakkında

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde randevulu sistemde gerçekleştirilecek günlük müze gezi programı, kalabalık gruplar halinde ve gelişigüzel olmaması açısından üç aşamadan oluşmaktadır.

Müze ziyareti öncesi müze gezisinden ve atölye çalışmasında yararlanacak öğrencilerin yaş grubu, sayısı, ziyaretin süresi ve yaptırılacak atölye çalışmaları hakkında öğretmenlerle yapılan ön görüşme, müzedeki eğitimin birinci aşamasını oluşturmaktadır. Bu aşama okulların bir öğretim aracı olarak müzelerden daha fazla yararlanabilmesi için müzenin içeriğini ve uygulanacak programları konusunda bilgilenmeleri açısından oldukça önem taşımaktadır.

Yaş gruplarının gereksinimlerine göre ve dikkat sürelerini aşmayacak şekilde gerçekleştirilen müze gezisi, müze eğitiminin ikinci aşamasını oluşturmaktadır. Müze eğitimcisi eşliğinde yapılan müze turunda anlatımlar, onların zaman kavramını daha iyi algılamaları için eski-yeni karşılaştırılması soru cevaplarla gerçekleştirilmektedir. Müze turu sırasında eğitim elemanları elinde, içerisinde vitrinde yer alan bazı eserlerin mulajlarının bulunduğu bir sepet kullanmaktadırlar. Okul öncesi ve sonrası çocuklara yönelik yapılan bu uygulama ile çocukların sadece vitrin içerisinde sergilenen eserleri görmeleri ile yetinmeyip onların, bu kopya eserlere dokunmaları, kullanmaları ve hissetmeleri sağlanmaktadır. Dokundukları nesne hakkındaki çeşitli soru-cevaplarla oldukça ilgi çeken bu gezi şekli, hem çocukların eserlere olan ilgisini çekmekte hem dikkatlerini toplayarak, zihinsel olarak uyarıcı etki sağlamaktadır.

Müze ziyareti sonrası, Müze Eğitim Atölyesinde yaş gruplarına göre yaptırılan çeşitli atölye çalışmaları ise müze eğitiminin son aşamasını oluşturmaktadır.

 
 
> Tablet Atölyesi
> Seramik Atölyesi
> Seramik Tanıma ve
Yap-Boz Atölyesi
> Sikke Atölyesi
> Restorasyon ve
Konservasyon Atölyesi
> Neolotik Dönem
Yaşam Alanı Atölyesi
> Arkeolojik Kazı Çalışması
> Atölye Takvimi...
> Diğer Etkinlikler...
> Unutulmaz Bir Gün...
> Atölye ve Müze Planı
> Nasıl Katılabilirim?
 
 
 
 
 
Senden Önce Anadolu Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 

Favorilerime Gönder

Ana Sayfam Yap İletişim

 © 2008 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım ve Uygulama: Tasarımofisi Ltd. Şti.